بازی رایانه ای

 

بازی های رایانه ای با تنوع بسیاری که دارند هرروزه وقت و انرژی زیادی از کودکان و نوجوانان  مارا به خود اختصاص  داده اند . این موضوع موجب شده تا توجه به فواید و مضرات این بازی ها از بزرگترین دغدغه های متخصصین روانشناسی باشد . بازی‌های رایانه‌ای این توانایی را دارند که بتوانند به رشد و توسعه فکری کودکان و نوجوانان کمک کنند و یا بالعکس عاملی باشند برای برای ترویج خشونت، بی‌بند و باری و کم‌ تحرکی آنها . شناخت فواید و مضرات بازی ‌های رایانه‌ای برای کودکان می‌تواند به والدین برای انتخاب درست بازی‌های رایانه‌ای کمک کند . در ادامه به برخی از فواید و مضرات اشاره میکنیم . با ما همراه باشید : ( مزایا و معایب بازی های رایانه ای ( video games )

فواید بازی های رایانه ای :بازی رایانه ای

۱ـ کمک به کودکان و نوجوانان دارای بیماری‌های مزمن

پژوهشگران دانشگاه یوتا سال ۲۰۱۵  تحقیقی را منتشر ساختند که نشان می‌داد انجام منظم بازی‌های رایانه‌ای توسط بچه‌های دارای بیماری و اختلالاتی نظیر اوتیسم ، افسردگی و پارکینسون ، سبب افزایش استقامت و روحیه مقاومت آن‌ها در برابر مشکلات ناشی از بیماری می‌شود. دانشمندان بر این باورند که این‌گونه بازی‌ها برروی ساز و کارهای عصبی خاصی تاثیر گذاشته و موجب ایجاد هیجان مثبت می‌شود. به این ترتیب کودک یا نوجوان درگیر بیماری مزمن بهتر می‌تواند با پیامدهای ناشی از بیماری خود مبارزه کند.

۲ـ کاهش افسردگی و استرس

دامنه فواید بازی‌های رایانه‌ای تنها به کودکان و نوجوانان محدود نمی‌شود. پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، نشان می‌دهد انجام بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند به افرادی که از مشکلاتی نظیر استرس یا افسردگی رنج می‌برند، کمک کند تا بتوانند تا حدی بر این مشکلات غلبه کنند . این پژوهش نشان داد برخی افراد با تیپ شخصیتی A (که معمولاً بسیار فعال هستند) با انجام این بازی‌ها می‌توانند فرصتی برای آرامش بیابند و از میزان استرس آن‌ها کاسته شود.

۳ـ تقویت توانایی تصمیم گیری

بیشتر بازی‌های رایانه‌ای نیازمند تصمیم‌گیری و واکنش سریع کاربر هستند. دانشمندان عصب‌شناس دانشگاه روچستر نیویورک به این نتیجه رسیدند که انجام بازی‌های رایانه‌ای سبب تمرین مغز برای تصمیم‌گیری سریع می‌شود. بازی‌هایی نظیر شبیه‌سازی موقعیت‌هایی که باید در آن به سرعت تصمیم گرفت کاربر را عادت می‌دهد تا به سرعت اطلاعات محیطی را بررسی و بلافاصله به آنها واکنش دهد. یا بازی های مرحله ای هم در تشدید این نوع توانایی موثر اند .

حالا بریم سراغ معایب بازی های رایانه ای ( که البته کم هم نیستند! )

مضرات بازی های رایانه ای  :

اما بسیاری از پژوهشگران و متخ

صصین علم روانشناسی بر این عقیده اند که مضرات بازی های رایانه ای بسیار بیشتر از فواید آن می باشد. تمامی والدین را بر این داشتند که از استفاده بیش از حد فرزندان خود از این بازی ها خودداری کنند . هرچند که استفاده حساب شده از این بازی ها نیاز هر کودک و نوجوانی است

۱ـ مشکلات بینایی

نگاه‌کردن و خیره‌شدن بیش از حد به هر نوع صفحه تصویری، باعث بروز مشکلات چشمی می‌شود. افرادی که بیش از حد بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند، نیز از این قاعده مستثنی نیستند. دردهای چشمی بیشتری آنها را تهدید می‌کند، خصوصا اینکه چشم شخص نزدیک بین هم باشد. خیره شدن به صفحه تصاویر سفیدرنگ برای چشم بسیار مضر است. خصوصاً اینکه وقتی فرد به صفحه نمایش خیره می‌شود پلک هم نمی‌زند. همین مسأله باعث خشک‌شدن چشم می‌شود.
یکی از بیماری‌های چشمی رایج برای علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای، چشم‌های قهرمان گپتار نام دارد. در این بیماری ممکن است

ساعت‌ها از بازی‌کردن گذشته باشد اما چشم هنوز درگیر تصاویری است که به آن خیره شده

برای خرید گیفت کارت مرتبط با این بازی اینجا کلیک کنید

 

۲ـ  رفتار های خشونت بار و مشکلات ذهنی

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که بیش از انداز

ه بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند همیشه نگران‌تر و افسرده‌تر از انسان‌های دیگر هستند . معمولاً کودکان بیشتر در خطر رفتارهای خشونت بار اجتماعی هستند و حتی خطر اعتیاد نیز در آنها وجود دارد . از جمله نشانه‌های بیماری‌های رفتاری در شخصی که بیش از حد بازی رایانه‌ای انجام می‌دهد ، نگرانی بیش از حد ،  عصبانیت‌های بی‌دلیل و ترس‌های اجتماعی است . کودکانی که بازی‌های خشونت‌آمیز را تکرار می‌کنند ، تصورات خیالی خشونت‌باری دارند و رفتارهای تهاجمی نشان می دهند

 

۳ـ کاهش و یا افزایش وزن نامعقول ( اعتیاد )

بسیاری تصور می‌کنند که فقط افرادی معتاد هستند که مواد اعتیادآور مصرف می‌کنند ،  اما با تحقیقاتی که متخصصان انجام داده‌اند مشخص شده بازی‌های رایانه‌ای نیز اعتیادآور است .
به گفته محققان، خطر اعتیاد نوجوان‌ها و جوان‌هایی که به بازی رایانه‌ای روی می‌آورند، بیشتر از بقیه افراد است و بازی‌های رایانه‌ای دقیقاً مثل شرط ‌بندی‌هایی که بسیاری از افراد دچار آن هستند شخص را وابسته به خود می‌کند .
از نشان‌های اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای از دست‌ دادن وزن یا چاق‌شدن بیش از حد، کاهش روابط اجتماعی، توجه نکردن به بهداشت شخصی و اختلال در خواب فرد است .

۴ـ مرگ !

افرادی که به بازی‌های رایانه‌ای اعتیاد دارند ساعت‌ها وقت خود را صرف بازی می‌کنند ،  بدون اینکه متوجه شوند چقدر زمان گذشته است .  سال ۲۰۰۷ جوان ۲۸ ساله‌ای اهل کره جنوبی پس از اینکه ساعت‌ها در یک کافی نت مشغول بازی بود بیهوش شد . پس از انتقال وی به بیمارستان و به هوش‌آمدن جوان ۲۸ ساله ، او به پزشک معالج خود گفت که ۷۲ ساعت تمام در حال بازی بوده و در این مدت غذای بسیار کمی خورده ، به حمام نرفته و استراحت کافی نداشته است . به گفته پزشکان ، اعتیاد شدید به بازی‌های رایانه‌ای ممکن است مرگبار باشد.

و بسیار مواردی دیگر همانند اُفت تحصیلی …

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید

باماهمراه باشید 🙂

گیفت گیم